Porady zimowe Forda

Zima znów zaskoczyła kierowców – to zdanie niejednokrotnie słyszymy w mediach, gdy spadnie pierwszy śnieg, a temperatura zmniejszy się do zera. Co zrobić, by sprostać tej nieprzyjaznej porze roku i jednocześnie nie stwarzać zagrożenia na drodze? Przygotowaliśmy aż 9 wskazówek, dzięki którym przekonasz się, że jazda w zimę może być nie tylko bezpieczna, ale też przyjemna.

Wymień opony

Opony zimowe zapewnią Ci komfortową jazdę, większy osiąg na śniegu i pośniegowym błocie. Choć ich wymiana nie jest obowiązkiem, warto to zrobić nie tylko ze względu na przyjemność podróżowania, ale też bezpieczeństwo na drodze.

Kiedy należy zmienić ogumienie? Wielu ekspertów twierdzi, że dobrym momentem jest okres, w którym średnia temperatura z całej doby wynosi +7 stopni Celsjusza. To właśnie wtedy opony tracą swoje właściwości, które zapewniają Ci dobrą przyczepność na drodze, a co za tym idzie – bezpieczną i komfortową jazdę.  Oczywiście, jeśli chcesz być przygotowany na nagłe opady śniegu, lepiej zrobić to wcześniej. W przypadku trudności z wymianą opon zapraszamy do naszego serwisForda.

Zmień płyny do spryskiwaczyZadbaj o widoczność na drodze

Częste opady deszczu, błoto na drogach czy sól wysypywana na asfalt — te elementy związane z zimą potrafią uprzykrzyć życie niejednemu z nas, a co gorsze nie pomagają nam utrzymać auta w czystości. O ile zabłocona karoseria nie wpływa na bezpieczną jazdę, to brudne szyby na pewno temu nie sprzyjają. W takich przypadkach ratujemy się wycieraczkami i płynem do spryskiwaczy. Obie te kwestie są niezwykle ważne, ale to właśnie ta druga łączy się z naszą kolejną poradą.

Dlaczego warto zmieniać płyny do spryskiwaczy w okresie zimowym? Skład chemiczny i właściwości płynów do spryskiwaczy na lato oraz zimę się różnią. Te pierwsze, niestety, nie są skuteczne przy niższych temperaturach z prostego bardzo powodu – zamarzają, gdy pojawiają się przymrozki. Dlatego też należy zaopatrzyć się w płyny do spryskiwaczy, które są skuteczne nawet przy -20 czy -30 stopniach Celsjusza. Pamiętaj, że informację o granicy krzepnięcia znajdziesz na etykiecie opakowania. 

Widoczność na drodze

Skoro była już mowa o płynach do spryskiwaczy, czas poruszyć kolejną istotną kwestię, mianowicie wycieraczki.  Zima jest porą roku, która zmusza nas do ich częstego używania. W ten prosty sposób możemy sobie zapewnić lepszą widoczność na drodze, dlatego też ich wymiana jest wręcz obowiązkowa. Powód jest prosty, eksploatowane wycieraczki zużywają się, a zniszczona guma rozmazuje brud po szybie. Aby tego uniknąć i zapewnić sobie bezpieczną oraz spokojną jazdę, nawet gdy pada śnieg i deszcz, wymień wycieraczki na nowe.

Sprawdź akumulator

Ujemnie temperatury towarzyszące kierowcą zimą powodują, że akumulator traci swoją pojemność nawet o 30 proc. To spory spadek zasobu energii, więc jeśli nie chcesz mieć problemów z uruchomieniem silnika, pamiętaj, by był on zawsze naładowany. Co ważne, brak regularnego ładowania akumulatora spowoduje pogorszenie jego stanu, dlatego też nie zapominaj o tej prostej czynności.

Jeśli jesteś czynnym kierowcą, sprawdzaj ilość elektrolitu. W razie jego niedoboru uzupełnij braki.  Stan klem akumulatora jest również istotny, zwróć szczególną uwagę na ich dobry styk, ponieważ przez warunki panujące zimą, mogą nie być solidnie dokręcone do akumulatora.  Jeśli chcesz, aby działał przez długi czas, warto go nie obciążać. Gdy akumulator jest zbyt słaby, zaleca się jego wymianę na nowy.

Otrzep buty

Co ma wspólnego parowanie szyb z otrzepywaniem butów? Z pozoru nic, jednak śnieg znajdujący się na obuwiu w dodatniej temperaturze szybko przeradza się w wodę, która jest jedną z przyczyn parowania szyb w samochodzie. Dlatego też każdy powinien pamiętać o tym, żeby przed wejściem do auta, otrzepać buty. Nie tylko dotyczy to osoby, która prowadzi samochód, ale również pasażerów.

Dywaniki

Jeśli chcesz uniknąć częstego parowania szyb, warto wymienić dywaniki welurowe na gumowe. Dodatkowo pozostawienie szmacianych dywaników spowoduje, że przemoknie również wykładzina, a to może przyczynić się do powstania rdzy na podłodze.

Zdejmij kurtkę

Pasy bezpieczeństwa na puchowej kurtce mogą nie zapewnić Tobie lub pasażerowi odpowiedniej ochrony w razie wypadku. Dlatego też zdejmij kurtkę lub rozepnij wierzchnie okrycie przed ich zapięciem. W ten sposób będziesz mieć pewność, że pasy zadziałają zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Pamiętaj, że zderzenie przy źle zapiętych pasach może przyczynić się do utraty życia.

Przydatne akcesoria

Przygotowanie odpowiednich akcesoriów zimą to podstawa, dzięki nim będziesz w stanie między innymi odśnieżyć samochód. Czego nie może zabraknąć w Twoim aucie? Poniżej przygotowaliśmy krótką listę niezbędnych rzeczy:

  • skrobaczka i odmrażacz do szyb;
  • odmrażacz do zamków;
  • szczotka;
  • latarka;
  • kable rozruchowe;
  • prostownik do akumulatora.

Dbaj o bezpieczeństwo na drodze

Zima to okres, w którym nietrudno o wypadek. Śliska jezdnia czy słaba widoczność to tylko niektóre przyczyny, które mogą spowodować kolizję. Co jeszcze można zrobić, by tego uniknąć?

Zabrzmi to jak truizm, ale przede wszystkim należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów drogowych, które zostały wprowadzone po to, aby zapewnić kierowcom bezpieczeństwo. Zachowuj odpowiednią odległość od innych pojazdów, to w szczególności ważne, ponieważ hamowanie zimą trwa zdecydowanie dłużej w stosunku do innych pór roku. 

Kolejną rzeczą, o której powinieneś pamiętać, jest umiarkowana prędkość.  Niesprzyjające warunki atmosferyczne nie pozwalają na zbyt szybką jazdę, dlatego też nie szarżuj na drodze i jedź zgodnie z przepisami. 

Nie zapominaj też o sprawdzaniu oświetlenia pojazdu. Niesprawne lub niewyregulowane światła też mogą być przyczyną wypadku drogowego.

Jazda próbna

Skorzystaj z okazji
i umów się na
dogodny termin

jazdy
testowej!

Formularz kontaktowy
Zabezpieczenie antyspamowe  
Oferta

Wyślij nam swoje dane

skontaktujemy się z Tobą i dopasujemy ofertę do Twoich potrzeb

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu.
tel:
Kraków - 12 356 33 33

Formularz kontaktowy
Zabezpieczenie antyspamowe